انس با قرآن تضمین کننده حرکت اسلامی جامعه
تاریخ انتشار : خرداد ۲۹, ۱۳۹۵ ۱:۰۰ ق.ظ
 
قرآن را با توجه ، با خشوع ، با اعتماد به بیان خدای متعال ، با این کیفیت انسان قرآن را تلاوت کند . آن وقت لذت تلاوت قرآن بر جان انسان می نشیند . اگر کشف کنیم لذت تلاوت قرآن را ، آن وقت دست بر نمی داریم از تلاوت قرآن ....
 انس با قرآن تضمین کننده حرکت اسلامی جامعه
"کوثر ورامین" - -

و کان فی وصیه صلی الله و علیک بتلاوت القرآن علی کل حال :

توصیه میفرمایند به تلاوت قرآن .

با قرآن باید مانوس شد ، اگر در جامعه اسلامی مثلا در کشور ما یک جمع قابل توجهی از مردم با قرآن انس پیدا بکنند به طوری که مفاهیم قرآنی در ذهن این ها وجود داشته باشد و زنده باشد ، به نظر بنده حرکت اسلامی جامعه تضمین شده است . حالا نمی گوییم همه مردم اگر چه این مطلوبتر است . اما برای این که واقع بینانه انسان حرف بزند یک جمع قابل توجهی از مردم کشور ، چند ملیون ، جوری باشند که با قرآن مانوس باشند ، این هم نمی شود مگر به تلاوت دائمی قرآن .

قرآن را نبایدگذاشت فقط برای ایام ماه رمضان . به طور دائم انسان با قرآن مانوس باشد لذا می فرماید : و علیک تلاوت القرآن علی کل حال . تعبیر این است  ، یعنی در یاری ، در حذری ، در خانه ای ، در بیرونی ، هر وقت توانستی قرآن را تلاوت کن ، البته کسی که حافظ قرآن است برای او آسانتر است تا برای امثال ماها که حافظ قرآن نیستیم . راهش این است که هر روز برای خودمان فرض کنیم که هر روز یک مقدار از قرآن را بخوانیم به گمان من این گونه خوب است که انسان قرآن را از اول بخواند تا آخر . علاوه بر این بخشی از آیات قرآن را مرتب تکرار کند این موجب می شود که انسان با بخش هایی از قرآن فرض کنید کسی با قرآن انسی دارد . یکی آیاتی از سوره یونس را خوشش میآید خب مرتبا سوره یونس را بخواند تا حفظ کند . یکی سوره احزاب را دوست دارد . یکی سوره مسبحات ( سبح لله)  را که خیلی مضامین عالی دارد که اهل معنا و سلوک هم توصیه می کنند …

اما بعضی جاها افراد مختلفند ، همان چیزی را که بیشتر خوششان می آید بخوانند ، تکرار کنند .

قرآن راباید با خشوع خواند . قرآن را اگر کسی بدون خشوع و با غفلت بخواند هیچ چیز گیرش نمی آید . گاهی هیچ چیز گیرش نمی آید ، گاهی هم خدای ناکرده اثرات عکس می بخشد .

قرآن را با توجه ، با خشوع ، با اعتماد به بیان خدای متعال ، با این کیفیت انسان قرآن را تلاوت کند . آن وقت لذت تلاوت قرآن بر جان انسان می نشیند . اگر کشف کنیم لذت تلاوت قرآن را  ، آن وقت دست بر نمی داریم از تلاوت قرآن ….

 

بیانات رهبر معظم انقلاب در درس خارج ، شنیده شده .

 

کد مطلب: 732