برگزاری کرسی آزاد اندیشی
تاریخ انتشار : آذر ۲۹, ۱۳۹۵ ۱۰:۴۱ ب.ظ
 
در ابتدای این جلسه حجت الاسلام نعمتی در تبیین لزوم و عدم ظهور با طرح این پرسش که نقش مردم در تحقق ظهور آیا امری لازم و ضروری است یا اینکه این مهم تنها با اراده الهی محقق می‌شود، گفت: مهمترین عامل در تحقق ظهور اراده و خواست مردم است چون خداوند متعال ظهور را بر مردم تحمیل نخواهد کرد زیرا دلیل غیبت امام نیز به سبب پذیرش جامعه بدون امام از سوی مردم صورت پذیرفت.
 برگزاری کرسی آزاد اندیشی
"کوثر ورامین" - -

✅کرسی آزاد اندیشی با موضوع استراتژی انتظار در قرآن لزوم و عدم لزوم زمینه سازی برای ظهور در مدرسه علمیه کوثر ورامین برگزار شد.

 

✅به گزارش خبر گزاری رسا ؛ کرسی آزاد اندیشی با حضور استاد موافق حجت الاسلام نعمتی کارشناس امور دینی و استاد مخالف حجت الاسلام لطیفی عضو هیت علمی جامعه المصطفی، در مدرسه علمیه کوثر ورامین برگزار شد.

 

✅در ابتدای این جلسه حجت الاسلام نعمتی در تبیین لزوم و عدم ظهور با طرح این پرسش که نقش مردم در تحقق ظهور آیا امری لازم و ضروری است یا اینکه این مهم تنها با اراده الهی محقق می‌شود، گفت: مهمترین عامل در تحقق ظهور اراده و خواست مردم است چون خداوند متعال ظهور را بر مردم تحمیل نخواهد کرد زیرا دلیل غیبت امام نیز به سبب پذیرش جامعه بدون امام از سوی مردم صورت پذیرفت.

 

✅در ادامه حجت الاسلام لطیفی با بیان اینکه غیبت و ظهور امام عصر(عج) یک امر الهی است و نیازی نیست که انسانها آماده باشند چرا که غیبت جزء سناریوی الهی است، گفت: انسانها افرادی تکلیف‌گرا هستند و در زمان غیبت مردم تکلیف فعالیت در ایجاد زمینه برای ظهور ندارند، در متون روایی ما در کتاب اصول کافی آمده است که “هر پرچمی قبل از قیام قائم طاغوت است و پرچم ضد خداست و اینها غیر خدا را می پرستند، باز می فرمایند: نه تنها طاغوت هستند بلکه هیچ یک از شیعیان ما قبل از خروج قائم قیام نمی‌کنند”.

 

✅حجت الاسلام نعمتی، ابراز کرد: نگرش منفی و رد زمینه سازی برای ظهور عمدتا از نگاه سطحی نسبت به برخی از روایات که خبر از نهی قیام قبل از ظهور دارد گرفته شده است.

 

✅وی افزود: هر کسی که از حد خدا خارج شود و مردم را به پرستش خدا دعوت کند طاغوت است اما قیام‌هایی که بر اساس رضای الهی و ائمه معصومین(ع) صورت پذیرد مورد تایید بوده و خارج از قیام طاغوت است.

 

✅این استاد حوزه علمیه قیامی را که تحت امر ولایت فقیه صورت بپذیرد را حق دانست و ابراز کرد: این گونه قیامها نه تنها از سوی ائمه معصومین رد نشده بلکه در برخی از مواقع بر مسلمانان نیز واجب شده است زیرا اجرای بسیاری از احکام جز با تاسیس حکومت اسلام ممکن نیست نهی از قیام شرکت در قیامهایی است که در آن انگیزه‌های الهی وجود ندارد.

 

✅در ادامه حجت الاسلام لطیفی در پاسخ به انتقاد به اینکه امامان در زمان ظهور خود قیامها را تایید کردند یا در عصر غیبت، بیان داشت: امامان معصوم مخالف قیامهای عصر حضور بودند و اشاره‌ای به عصر غیبت نکرده‌اند.

 

✅وی افزود: پر شدن دنیا از ظلم و فساد به عنوان خبر حتمی است و ما به هیچ عنوان نمی‌توانیم زمینه را فراهم کنیم بلکه زمینه خود ایجاد می‌شود و این ظلم بیشتر در راستای حکومتی است.

 

✅عضو هیت علمی جامعه المصطفی بیان داشت: قبل از امر فرج یاس مطلق همه جامعه را فرا می‌گیرد و این یاس به معنای ناامید شدن از حکومتها و مدعیان اسلام است.

 

✅حجت الاسلام لطیفی با بیان اینکه صبر منتظران ظهور باید برمبنای برنامه باشد، گفت: در روایات عجله برای امر ظهور مورد مذمت قرار گرفته و تسلیم شدن در برابر تقدیر الهی توصیه شده است .

 

کد مطلب: 1000